Aktualności

książeczka do edukacji międzykulturowej już w księgarniach!

  Z przyjemnością informujemy, że właśnie trafiła na półki księgarskie książeczka dla dzieci z czytankami do edukacji międzykulturowej.
Spotkania z Innymi to bogato ilustrowany zbiór siedemnastu czytanek o osobach wyróżniających się pod pewnym względem, zwykle postrzeganych jako niezrozumiałe, dziwaczne, wręcz niebezpieczne, będących  tematem plotek i stereotypowych opinii - często niesprawiedliwych i krzywdzących. Główna bohaterka czytanek Kamila poznaje osoby niepełnosprawne, chore, starsze, wywodzące się z obcych narodów i kultur, praktykujące odmienne religie, charakteryzujące się różnymi stylami życia i możliwościami. Ich obecna sytuacja jest zwykle wynikiem wydarzeń z przeszłości, które ukształtowały ich charakter, poglądy na  świat i wpłynęły na zachowanie. Kamila dowiaduje się, że nie wszyscy ludzie są tacy sami, lecz są w równym stopniu ważni i tak samo zasługują na szacunek, przyjaźń i miłość.  
Podstawowe treści wychowania zawarte w czytankach to tolerancja, szacunek dla odmienności, przekonanie o konieczności poznania drugiego człowieka zanim wyda się o nim opinię i zacznie oceniać jego zachowanie. 
To pierwsza w Polsce pomoc naukowa dla najmłodszych zawierająca tak bogatywybór tematów w tej dziedzinie.  Książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Może służyć rodzinie w domowym zaciszu lub na lekcjach i zajęciach pozalekcyjnych dla uczniów w klasach od 0 do 3. Z pewnością zainteresuje nauczycieli, studentów nauk społecznych i humanistycznych, animatorów  świetlic i kół zainteresowań, członków organizacji  pozarządowych, wolontariuszy itp. Oprócz czytanek zawiera poradnik metodyczny, listy lektur uzupełniających dla dzieci i dorosłych oraz wykaz stron internetowych z materiałami do edukacji międzykulturowej.  
Szczegółowe informacje - m.in. fragmenty książki i recenzji wydawniczych, spis treści są dostępne na stronie internetowej: