Aktualności

Festiwal Aktywnych Mieszkańców

Aktywni lokalnie sąsiadki i sąsiedzi, animatorki i animatorzy oraz wszyscy, którzy chcecie zmienić coś w swoim otoczeniu! Już 11 czerwca odbędzie się drugi warszawski Festiwal Aktywnych Mieszkańców. Tym razem zapraszamy Was do siedziby Centrum Wielokulturowego! 


Szczególnie zapraszamy „lewobrzeżnych”, aby zainspirowali się drugą stroną Wisły! A żeby było Wam łatwiej dojechać, podstawimy nawet tramwaj.*

W Centrum Wielokulturowym czekać na Was będą prezentacje pomysłów, warsztaty, animacje, strefa dla dzieci i miejscy eksperci, którzy doradzą, z czego warto korzystać przy realizacji lokalnych projektów. Zabierzcie swoich bliskich, przyjaciół i spędźcie sobotę z ludźmi o podobnych zainteresowaniach i energii do działania.


A w programie:


10:00-12:30 WYCIECZKA TRAMWAJOWA na trasie pl. Narutowicza – ul. Czynszowa: Pasażerowie będą mogli dowiedzieć się więcej o historii mijanych na trasie dzielnic i ich ważnych miejsc. Profesjonalna przewodniczka z grupy Break In Warsaw opowie Wam nie tylko o architekturze Warszawy, ale przede wszystkim – o jej mieszkańcach i niegdyś panujących zwyczajach! 

Na miejscu:


✰ 11:00 – 12:00 Śniadanie!
Spotkajmy się przy jednym stole i porozmawiajmy o naszych projektach. Nic tak nie przełamuje lodów, jak wspólny posiłek i kawa po erytrejsku.

✰ 12:00 – 12:40 Turniej Aktywnych Mieszkańców
Czym różni się budżet partycypacyjny od inicjatywy lokalnej? W której dzielnicy mieszka najwięcej, a w której najmniej osób? Co to są tzw. „lokale na krótkie działania”? Mieszkańcy której dzielnicy zorganizowali „różowy zakątek”? Poznaj innych aktywnych mieszkańców i razem sprawdźcie, jak dobrze znacie lokalne działania w Warszawie! 

✰ 13:00 – 14:30 Lokalex, czyli krótkie prezentacje o lokalności:
☞ Nie zrobisz tego sam. Partnerstwo lokalne na rzecz zmian w przestrzeni na przykładzie modernizacji skweru przy ul. Krochmalnej 3 I Marta Trakul-Masłowska I Fundacja Na Miejscu I W jaki sposób partnerstwo wpływa na trwałość działań – czy może dać szansę na kontynuację po zakończeniu projektu finansowanego z grantu?
☞ Orkiestra Sinfonia Varsovia – długo wyczekiwany dom na Kamionku I Janusz Marynowski I dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia I Jak znana i ceniona na świecie orkiestra „zamieszkała” na warszawskim Kamionku.
☞ Muzeum dla mieszkańców Pragi I Ewa Kalnoj-Ziajkowska I Muzeum Warszawskiej Pragi, oddział Muzeum Warszawy I Jak znaleźliśmy odpowiedź na pytanie, po co i dla kogo tworzymy muzeum.
☞ Po co komu dom …sąsiedzki? I Zuzanna Włodarczyk, Agnieszka Matan I Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy I Jak oddolne idee stają się miejskim standardem.
☞ Centrum wielu kultur I Witek Hebanowski 
☞ Nowa Praga – nieformalna koalicja organizacji oraz instytucji aktywna na Pradze Północ I Justyna Chrościelewska I Nowa Praga = Nowe Centrum Warszawy. 
☞ Co się dzieje, gdy mieszkańcy wielkiego miasta uprawiają sporty zespołowe razem z sąsiadami? I Marek Kuszneruk I Naszeboisko.org


✰ 15:00 – 16:00 Warsztat muzyczny z senegalskim artystą - Pako Sarrem
Warsztaty poprowadzi Pako Sarr – niezwykła osobowość, gitarzysta, wokalista i kompozytor z Senegalu, który mieszka w Warszawie od wielu lat. Przedmiotem wspólnej nauki – zabawy będzie utwór „Sen o Warszawie” Czesława Niemena. Pako zaproponuje uczestnikom warsztatów także kilka tradycyjnych pieśni w senegalskim języku wolof. Finałem warsztatów będzie wspólny występ z całym zespołem Pako & Grzegorz & Mamadou podczas koncertu o godz. 17.00

✰ 17:00 Zakończenie festiwalu: koncert Zespołu Pako & Grzegorz & Mamadou

P&G&M to pomysł dwóch przyjaciół z Senegalu Pako Sarra i Mamadou Dioufa, którzy zaprosili swojego przyjaciela saksofonistę Grzegorza Rytkę do wspólnego grania. W grudniu 2013 r. z inicjatywy fundacji Afryka Inaczej wyszła płyta „Warszawa da się lubić” z polskimi szlagierami i muzyką w aranżacji Pako Sarra. Twórczość zespołu można określić jako World Music. Ich muzyka jest dialogiem kultur, sztuką eksperymentu, połączeniem rożnych gatunków.

Pako Sarr: gitara akustyczna, śpiew, Grzegorz Rytka: saksofon, Mamadou Diouf: djembe, śpiew.


✰✰✰✰Przez cały dzień na terenie Centrum Wielokulturowego będą także działały✰✰✰

☞☞☞Strefa dzieci
Na tegorocznej edycji Festiwalu Aktywnych Mieszkańców przestrzenią dla dzieci zajmie się Fundacja młodej kultury Hopsiup Project. Jej pracownicy poprowadzą warsztat edukacji architektonicznej, który będzie trwał przez cały czas trwania Festiwalu. Zadaniem uczestników warsztatów będzie zbudowanie miasta marzeń. Dołączyć można w dowolnej chwili! Powstanie makieta miasta idealnego dla każdego małego i dużego mieszkańca. 

☞☞☞Strefa wiedzy 
Między godz. 12.00, a 16.00 na wszystkich chętnych czekać będą eksperci, którzy pomogą w planowaniu działań lokalnych:

12.00-14.00
☞„Warszawa Lokalnie”: chcesz zorganizować sąsiedzkie wydarzenie? Zainspiruj się sprawdzonymi pomysłami Q Ruch Sąsiedzkiego!
☞„Warszawa Lokalnie”: jaki powinien być animator lokalny, który ma pomagać mieszkańcom w rozwijaniu ich lokalnych i sąsiedzkich działań?
☞Budżet partycypacyjny – przeznaczenie milionów jest w Twoich rękach
☞ Inicjatywa lokalna – konsultacje pomysłów, wsparcie w wypełnianiu wniosku

14.00-16.00
☞ Małe granty dla lokalnych ngo: zobacz co się zmieniło i jak wypełnić wniosek o mały grant
☞ SCWO: Wsparcie lokalnych ngo – nowelizacja ustawy o stowarzyszeniach 
☞ „Warszawa Lokalnie”: partnerstwa lokalne – dlaczego warto je zakładać i jak to robić? 
☞ Ochotnicy Warszawscy: lokalny wolontariat dla mieszkańców i lokalnych ngo

☞☞☞Strefa relaxu – korzystamy z wiosny, gramy w gry, odpoczywamy i sadzimy kwiaty! 

☞12:00-15:00 Warsztaty ogrodnicze
Mieszkańców zainteresowanych miejskim ogrodnictwem, wpływem sadzonych roślin na faunę i florę miasta oraz tym jak zostać profesjonalnym ogrodnikiem na swoim własnych balkonie lub ogródku przy bloku, zapraszamy na spotkanie o miejskim ogrodnictwie. Na uczestników czekają niespodzianki! Zaprasza Fundacja Łąka.

☞☞☞Strefa inspiracji – spojrzenie na prace innych często pomaga nam dopracować nasze własne pomysły. Chcemy by pokazy zdjęć i krótkich filmików pozwoliły rozwinąć pomysły kołaczące się w głowach zarówno aktywnych mieszkańców, jak i tych, którzy dopiero chcieliby zacząć robić cos dla swojej okolicy. 

ZAPRASZAMY!!!

Więcej informacji: www.inicjatywa.um.warszawa.pl

Organizator: Zespół Inicjatyw Społecznych, Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy 

Partner: Centrum Wielokulturowe w Warszawie

Patronat medialny: warszawa.ngo.pl


11.06.2016. godz: 11:00 - 18:00
Centrum Wielokulturowe w Warszawie
ul. Jagiellońska 54