Aktualności

ZAPROSZENIE na debatę: "Kto się boi wielokulturowej Europy?" 27 czerwca

Fundacja im. prof. Bronisława Geremka zaprasza na II debatę z cyklu Debat Europejskich pt. "Kto się boi wielokulturowej Europy?". Eksperci z zakresu filozofii, kryminalstyki i stosunków międzynarodowych podejmą próbę interdysplinarnego spojrzenia na wyzwania stawiane przez wielokulturowość i demografię

Cykl debat jest wspólną inicjatywą Fundacji Centrum im. prof. Bronisława Geremka, Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce oraz Ośrodka Kultury Francuskiej UW. Druga debata, będzie próbą odpowiedzi na pytania związane z wyzwaniami społeczno-cywilizacyjnymi, takimi jak demografia i wielokulturowość. Pierwsze spotkanie poświęciliśmy wspólnej pamięci europejskiej - gdyż jak mawiał
Bronisław Geremek - nie sposób budować Europy i tożsamości europejskiej bez porozumienia wokół historii. Cykl zamknie dyskusja nad miejscem Europy w światowym ładzie gospodarczym.

Otwarcie:

Robert Jędrzejczyk

Wiceprezes Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce (CCIFP)

Moderacja:

Jarosław Kurski

Zastępca redaktora naczelnego Gazety Wyborczej; w czasach PRL działał w opozycji demokratycznej. W latach 1989-90 był rzecznikiem prasowym Lecha Wałęsy, zrezygnował gdy wybuchła "wojna na górze". Autor pierwszej biografii Kuriera z Warszawy - Jan Nowak-Jeziorański, biografii Raymonda Arona Pokój z widokiem na historię, a także książki o Lechu Wałęsie Wódz.

Panel:

 Alain Finkielkraut

Filozof i eseista francuski, wykłada kulturoznawstwo w École polytechnique pod Paryżem; prowadzi także audycjęRépliques na falach France Culture od 1987 r. Czuje się spadkobiercą myśli Emmauela Levinasa, Hanny Arendt i Milana Kundery. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych, francuskich filozofów i ceniony za swój
intelektualny antykonformizm oraz zaangażowanie. Cztery książki Alain Finkielkrauta zostały przetłumaczone na język polski: W imię innego, Antysemicka twarz lewicy, SIC!, 2005, Niewdzięczność, SIC!, 2005, Zagubione człowieczeństwo, PIW, 199 oraz Porażka myślenia, NOWA, 1992. 

Bassam Tibi

Emerytowany profesor stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w
Getyndze. Skończył studia w Niemczech. Wykładał w ponad 30 Uniwersytetach m.in.: Berkeley, Stanford, Yale, a także na Bliskim Wschodzie, Afryce, Azji Płd.- Wsch. oraz w Australii. Pochodzi ze znanej muzułmańskiej rodziny z Damaszku. Autor 28 książek. W 1997 r. opublikowano po polsku jego książkę Fundamentalizm religijny.

 Monika Płatek

Profesor, kierowniczka Zakładu Kryminologii na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, ekspertka i konsultantka m.in. OBWE, Open Society Institute - New York (OSI), członkini międzynarodowej rady programowej Journal of Law and Society, członkini Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Prawnej.

 

Spotkanie odbędzie się 27 czerwca, godz. 18.00 - 19.45 w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego przy ulicy Dobrej 56/66, w sali 316.


Dyskusja będzie tłumaczona symultanicznie.

Wszelkie pytania proszę kierować na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Patronat medialny:

Gazeta Wyborcza, Radio Tok FM.

Partnerzy:

TPSA, AMS, Leroy Merlin, Sofitel, BUW.