Aktualności

Przewodnik po wielokulturowej Warszawie

Stowarzyszenie PRO HUMANUM zaprasza osoby zainteresowane edukacją wielokulturową w Warszawie do składania zamówień na przewodnik edukacyjny „Warszawa – miasto wielu kultur”.
 
W publikacji znaleźć można scenariusze zajęć lekcyjnych oraz ścieżek edukacyjnych poświęconych mniejszości narodowym i etnicznym żyjącym w Polsce: Karaimskiej, Ormiańskiej, Romskiej, Tatarskiej, Ukraińskiej i Żydowskiej.
 
W drugiej połowie 2009 roku Stowarzyszenie na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego PRO HUMANUM, dzięki dotacji uzyskanej z Biura Edukacji m. st. Warszawy, zrealizowało projekt „Warszawa - miasto wielu kultur”. W ramach projektu opracowano treść przewodnika edukacyjnego (w wersji elektronicznej) adresowanego do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, poświęconego tradycji, historii, religii i kulturze mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących Warszawę. Przewodnik uzyskał niezależne, zewnętrzne recenzje 2 pracowników naukowych z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego.

Projekt łączył w sobie elementy edukacji wielokulturowej oraz sposoby zapobiegania przejawom dyskryminacji, w tym mowy nienawiści. Autorzy rekrutowali się spośród specjalistów zajmujących się na co dzień tematyką wielokulturowości bądź też przynależeli do grup mniejszościowych. Opracowano a następnie wdrożono pilotażowo przygotowane ścieżki edukacyjne oraz scenariusze zajęć w dwóch liceach ogólnokształcących – LO im. J.Kuronia oraz LO im. H.Sienkiewicza. Teksty ścieżek uzupełnione są o bogaty zestaw materiałów multimedialnych oraz spis stron internetowych pomocnych w prowadzenia zajęć.
 
Dzięki dofinansowaniu uzyskanemu w 2010 roku z Biura Kultury m. st. Warszawy udało się nam wydać wersję książkową publikacji „Warszawa - miasto wielu kultur”, którą oddajemy dzisiaj w Państwa ręce. Zamówienia prosimy składać drogą elektroniczną, na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Zachęcamy również do korzystania z uruchomionej przez nas strony internetowej www.stolicawielukultur.com.pl , na której odnaleźć będzie można treści zawarte w książce.