Aktualności

Festiwal Powiślenia już 25 września

Czeczeńskie Centrum Sintar na Festiwalu Powiślenia - zapraszamy!
Festiwal, który kieruje uwagę na kulturotwórczy potencjał jednej z najbardziej klimatycznych dzielnic Warszawy. Najważniejszą wartością eventu pozostaje rozmowa o Powiślu. Jego historii i kierunkach rozwoju, imprezowym fenomenie i sentymentalnym uroku.

Wśród miejsc biorących udział w tegorocznej edycji Festiwalu znalazły się między innymi Atelier Słoma&Trymbulak, Klubokawiarnia OSIR, Klubokawiarnia Grawitacja, pracownia ceramiczna Sort Off, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy, Fundacja Drugi Plan, Stowarzyszenie Salutaris i wiele innych.

W programie imprezy znalazły się warsztaty plastyczne, taneczne i edukacyjne, pikniki, koncerty, kiermasze, pokazy filmów, spacery z przewodnikiem, wystawy fotografii, konkursy kulinarne. Oto nasze propozycje zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, dla imprezowiczów i wielbicieli rodzinnych, sobotnich chilloutów. Dla każdego, kto lubi bawić się na Powiślu i chce poznawać jego uroki.

Ośrodek Samopomocy Uchodźców Sintar zaprasza na piknik połączony z degustacją potraw czeczeńskich, a także na naukę tańca wajnachskiego. W klubie Solec przez cały dzień trwały będą zawody w grę Push, odbędzie się tam też finał konkursu na najlepszy wypiek Powiśleń. W Teatrze Ateneum dzieci będą mogły zajrzeć za kulisy i zobaczyć jak działają maszyny do robienia sztucznego śniegu i baniek mydlanych. W pracowni fryzjerskiej Laki Loki pod hasłem „zamów sobie alter-ego” będzie można zrobić sobie maskę twarzy. MDK im. Wł. Broniewskiego zaprasza na emocjonującą grę terenową, a sklep „bzik” na pokaz pierwszego polskiego filmu dźwiękowego „Każdemu wolno kochać”, wyprodukowanego przez powiślańską wytwórnię Falanga.

Podczas tegorocznych Powiśleń po raz pierwszy swoje podwoje otworzy dla zwiedzających Centrum Nauki Kopernik (jeszcze przed oficjalnym otwarciem!). W CNK obejrzeć będzie można m.in. interaktywne wystawy w trakcie instalacji oraz pokaz eksperymentów naukowych „Jak wycisnąć prąd z ogórków?”. Gości oprowadzać będzie sama Dyrekcja Centrum.

Uroczyste otwarcie Festiwalu odbędzie się o godz. 11.00 przed pomnikiem Syrenki, gdzie wystąpi Chór Związku Nauczycielstwa Polskiego. Huczny finał będzie miał miejsce na barce transFORM, na której o godz. 21.00 wystąpi jazzowo-punkowy big band Tricphonix Street Band.

Powyższe zestawienie to zaledwie wycinek tego, co będzie się działo na Powiślu, bo nie sposób wymienić wszystkich atrakcji, które 25 września, od rana do wieczora, czekają na uczestników Powiśleń.

Podobnie jak w ubiegłym roku, kompletny program imprezy zawiera mapa/przewodnik dostępna we wszystkich miejscach biorących udział w Festiwalu, jak i w różnych punktach na terenie miasta.

Festiwal Powiślenia wspiera Warszawę na drodze do uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.