Aktualności

Też jestem z Pragi

Zapraszamy na warsztaty, sesje zdjęciowe, wystawę i spotkanie sąsiadów. Tym razem można się zapisać na warsztaty fotograficzne 'Fotografia w pracy z lokalnymi społecznościami'. 

To pierwsza część działań projektu „Też jestem z Pragi” 

Dla kogo polecane są warsztaty?
- pracownicy organizacji pozarządowych
- wolontariusze
- streetworkerzy
- animatorzy kultury
- każdy inny chętny, który pracuje z różnymi grupami ludzi albo dopiero myśli nad swoimi projektami

Grupa liczy 30 osób.  

Zapisy:
Żeby wziąć udział w warsztatach wystarczy, że wyślesz email na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 26 sierpnia, w którym napiszesz kim jesteś i dlaczego chcesz wziąć udział w zajęciach.

Warsztaty odbywają się 2-3 września [piątek i sobota] w godzinach 11-17 (w tym godzinna przerwa)

Co to jest?
Zajęcia o możliwościach jakie daje fotografia i użycie aparatów do procesów integracyjnych, przełamywania barier, stwarzania dialogu w grupach. W trakcie warsztatów uczestnicy poznają różnego rodzaju możliwości działań fotograficznych, przeprowadzonych wcześniej przez instytucje kultury i aktywistów na rzecz lokalnych społeczności. Uczestnicy zajęć zaprojektują także własne aktywności. Zależy nam na inicjacji działań, które będą mogły być przeprowadzone w przyszłości.

Prowadzący: Krzysztof Pacholak fotograf, animator kultury. Prowadzi warsztaty fotograficzne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Od 2003 roku związany z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych "ę" (pracuje przy projektach edukacyjnych i artystycznych, m.in. "Migawki. Spotkania z fotografią", "Młodzi Menedżerowie Kultury", "Polska.Doc", "Kino Filmów Dokumentalnych", "Fotoprezentacje", współtworzy Spółdzielnię Młodych Twórców). Jest członkiem sieci Latających Animatorów Kultury.

Wstęp wolny!
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -- - - - - - - - - -
Więcej o projekcie:
„Też jestem z Pragi” to działanie pro-sąsiedzkie przygotowane z myślą o mieszkańcach Nowej Pragi. Służewski Dom Kultury od ponad dekady działa wzmacniając lokalną społeczność, jest zarówno miejscem spotkań jak i twórczych zajęć. Z naszego doświadczenia wynika, że najtrudniejszym ale i najważniejszym momentem w zawiązywaniu lokalnej społeczności – jest zapoznanie się sąsiadów. Proponujemy zatem akcję pro-sąsiedzką: razem z Centrum Wielokulturowym stworzymy przestrzeń, do której chętni mieszkańcy Nowej Pragi mogą przyjść, przedstawić się i dać się sfotografować.

Nowa Praga to prężnie rozwijający się fragment dzielnicy Praga Północ, miejsce zamieszkania bardzo zróżnicowanej grupy ludzi. Dlatego pragniemy ich sfotografować – stworzyć portret zbiorowy mieszkańców. Każdego chętnego do portretu spytamy też o miejsce pochodzenia. Mieszkańcami Nowej Pragi są przecież nie tylko Prażanie od kilku pokoleń.

Dając okazję do spotkania we wspólnej przestrzeni, do przedstawienia się – chcemy pobudzić dyskusję nad bardzo aktualnymi określeniami: „słoiki”, imigranci, uchodźcy, tutejsi, obcy. To co łączy – to miejsce zamieszkania, nieważne czy od urodzenia czy tylko tymczasowo.

Warsztaty o możliwościach działania z fotografią w lokalnych społecznościach to pierwszy etap projektu. W dalszych zaprosimy Was na sesję fotograficzną oraz wernisaż wystawy. Spotkamy się, poznamy i dowiemy się, kto mieszka obok!

2-3 września
11:00 - 17:00

Centrum Wielokulturowe w Warszawie
ul. Jagiellońska 54 

Organizator: Służewski Dom Kultury
Partner: Centrum Wielokulturowe w Warszawie
http://cw.org.pl/
https://www.facebook.com/CentrumWielokulturowe/
Projekt finansowany z Funduszu Animacji Kultury w ramach zadania 3 - projekty rewitalizacyjne.