Aktualności

Debata pt. 'Oddziały przygotowawcze – nowe rozwiązanie dla szkół wielokulturowych'

Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej (FRS) oraz Centrum Wielokulturowe w Warszawie (CWW) zapraszają na debatę panelową pt. „Oddziały przygotowawcze – nowe rozwiązanie dla szkół wielokulturowych”, 17 października 2016 r. (pon.) godz. 17:30 – 19:30 w Centrum Wielokulturowym w Warszawie (ul. Jagiellońska 54, wejście od strony Pl. Hallera).

Możliwość organizowania w szkołach oddziałów przygotowawczych dla uczennic i uczniów przybywających z zagranicy, którzy nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, to nowe rozwiązanie wprowadzone rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 09 września 2016 r. (Dziennik Ustaw, poz. 1453: http://dziennikustaw.gov.pl/du/2016/1453/1). Jest ono zgodne z rekomendacjami wielu organizacji pozarządowych ( w tym FRS) oraz szkół przyjmujących dzieci z doświadczeniem migracji.

W trakcie debaty, wraz z zaproszonymi gośćmi, poszukamy odpowiedzi na następujące pytania:

  • Jakie założenia towarzyszyły wprowadzeniu rozporządzenia? Na jakie potrzeby szkół odpowiada?
  • Jakie szanse daje szkołom wprowadzenie możliwości organizowania oddziałów przygotowawczych? Jak mogą one przyczynić się do lepszego wspierania edukacji i integracji dzieci z doświadczeniem migracji?
  • Jak rozwiązanie to będzie wdrażane w praktyce?
  • Jakie są doświadczenia w stosowaniu podobnych rozwiązań w Polsce i za granicą?

W debacie wezmą udział:

  • Pani Barbara Skaczkowska – radca ministra w Departamencie Strategii i Spraw Międzynarodowych MEN.
  • Pani Krystyna Starczewska – założycielka i wieloletnia dyrektorka I Społecznego Liceum „Bednarska” oraz Gimnazjum nr 20 przy ul. Raszyńskiej w Warszawie. Inicjatorka „klas przygotowawczych” dla dzieci i młodzieży z doświadczeniem migracji.
  • Pani Elżbieta Mieszkowska - dyrektorka Zespołu Szkół w Podkowie Leśnej, do której uczęszcza wiele dzieci mieszkających w pobliskim ośrodku dla cudzoziemców w Dębaku.

Debata ma charakter otwarty (wstęp wolny). Ze względów organizacyjnych zachęcamy jednak do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego pod linkiem: http://tiny.pl/gwj65. Dzięki niemu będziemy mogły przygotować odpowiednią liczbę materiałów drukowanych i publikacji dla wszystkich osób uczestniczących w wydarzeniu.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu z Anną Górską: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Agnieszką Kozakoszczak:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. +48 (0) 796 378 925.

 17 października 2016 r. (pon.) godz. 17:30 – 19:30
Centrum Wielokulturowe w Warszawie (ul. Jagiellońska 54, wejście od strony pl. Hallera)