Aktualności

Kino w Wielokulturowej: Mama Illegal

5 października rozpoczeliśmy cykl spotkań filmowych w Wielokulturowej. Co tydzień o 18:00 mamy okazję obejrzeć filmy, których tematyka skupia się wokół wielokulturowości i praw człowieka. Dzięki współpracy z festiwalem Watch Docs w najbliższych tygodniach obejrzymy kilka wybitnych dokumentów.

26.10, godz 18:00 Mama Illegal / Mama Illegal / Mama Illegal
102 ' , 2011 Austria / zdjęcia: Michael Schindegger, Radu Bostan, Sandra Merseburger / montaż: Alexandra Löwy / produkcja: Golden Girls Filmproduktion & Filmservices / www.mamaillegal.com/

Przejmujący film Moschitza przedstawia historie trzech mołdawskich kobiet, pracujących „na czarno” w Austrii i Włoszech. Każda z nich pozostawiła w rodzinnym kraju dzieci, wszystkie nieustannie łudzą rodziny i same siebie iluzją powrotu. Jeszcze tylko jeden, ostatni wysiłek – trzeba w końcu skończyć budowany od lat dom – i dzieci wreszcie będą mogły nacieszyć się długo nie widzianą mamą. Ale to tylko mrzonka. Przebywając od lat poza ojczyzną, kobiety powoli tracą kontakt z postkomunistyczną rzeczywistością Mołdawii (co niekiedy pociąga za sobą tragiczne skutki). Przyzwyczajone do niedostępnego reszcie rodziny poziomu życia, powoli stają się obce najbliższym. Z drugiej strony, na Zachodzie, jako nielegalne migrantki pozostają obywatelkami pośledniej kategorii; pracują za grosze w ciągłym strachu przed deportacją i nie mają szans na integrację. Ten znakomicie poprowadzony, choć momentami kontrowersyjny dokument obnaża wszystkie pułapki zarobkowej migracji, ale uświadamia nam jednocześnie, jak bardzo sytuacja samych kobiet i ich rodzin zależy od legalnego statusu w miejscu pracy – lub jego braku. Tyle że najczęściej, kiedy już po wielu latach udaje się go jakimś cudem zdobyć, jest już za późno na odbudowę rodziny. (kw)

Wydarzenie na Facebooku - https://www.facebook.com/events/1118096811604470/

Wstęp wolny!

26.10.2016, g. 18:00

Klubokawiarnia Wielokulturowa (Centrum Wielokulturowe)
ul. Jagiellońska 54 (wejście od pl. Hallera)

 

Projekcja realizowana jest w ramach projektu WATCH DOCS "Zrób to sam".
Cykl objęty patronatem portalu Kontynent Warszawa - Warszawa Wielu Kultur