Seminarium pt. 'Asystent międzykulturowy w szkole'
Wraz z Fundacją na rzecz Różnorodności Społecznej (FRS) zapraszamy na najbliższe seminarium, którego celem będzie przybliżenie dotychczasowych doświadczeń i dobrych praktyk kadry szkół oraz samych asystentek i asystentów międzykulturowych.
Asystent międzykulturowy lub pomoc nauczyciela to osoba, której zadaniem jest wspieranie dzieci z doświadczeniem migracji, ich rodzin a także kadry, dyrekcji i całej społeczności szkolnej w komunikacji i integracji.
Szkoły, które współpracują z osobami pełniącymi te funkcje podkreślają, że jest to najskuteczniejsza forma wsparcia zarówno dla dzieci i ich rodzin, jak i dla kadry szkół.
Jednocześnie rozwiązanie to nie jest jeszcze dostatecznie upowszechnione.
Podczas seminarium porozmawiamy:
- Dlaczego i po co w szkole jest potrzebny asystent międzykulturowy /asystentka międzykulturowa?
- Jakie korzyści daje dzieciom, ich rodzicom oraz kadrze szkoły współpraca z asystentem lub asystentką?
- Jak ubiegać się o środki na zatrudnienie takiej osoby w szkole od organu prowadzącego?
- Na co zwracać uwagę planując, rozpoczynając i rozwijając współpracę z asystentami i asystentkami międzykulturowymi?
W spotkaniu wezmą udział:
- Elżbieta Mieszkowska - dyrektorka Zespołu Szkół w Podkowie Leśnej, do których uczęszcza wiele dzieci mieszkających w pobliskim ośrodku dla cudzoziemców w Dębaku. W szkole pracowały i pracują osoby w funkcji pomocy nauczyciela (asystenta międzykulturowego), zatrudnione ze środków przekazanych przez organ prowadzący szkołę.
- Lyudmila Naidenova – z wykształcenia pedagożka. Jako asystentka międzykulturowa od kilku lat współpracuje zarówno ze szkołami, jak i z ośrodkami dla cudzoziemców, gdzie wspiera przede wszystkim dzieci rosyjskojęzyczne i ich rodziny.
- Marina Hulia – nauczycielka wspierająca dzieci z doświadczeniem migracji o specjalnych potrzebach edukacyjnych, laureatka nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, dyrektorka szkoły demokratycznej dla dzieci uchodźczych na Dworcu Głównym w Brześciu.
- Michalina Jarmuż – psycholożka i trenerka kompetencji międzykulturowych. Członkini zespołu i zarządu Fundacji Świat na Wyciągnięcie Ręki, która zatrudnia asystentki i asystentów międzykulturowych władających językiem chińskim i wietnamskim, w szkołach w podwarszawskiej gminie Lesznowola.
Seminarium ma charakter otwarty (wstęp wolny).
Ze względów organizacyjnych zachęcamy jednak do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego dostępnego na stronie: http://ffrs.org.pl/
Kontakt:
Anna Górska: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Agnieszka Kozakoszczak: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. +48 (0) 796 378 925
25.10. 2016. godz: 12:30
Działanie realizowane jest w ramach Krajowej Platformy Współpracy na rzecz Integracji