Aktualności

Konferencja 'Porozmawiajmy o nienawiści'

Stowarzyszenie INTERKULTURALNI PL i Fundacja Dialog-Pheniben zapraszają na Konferencję "Porozmawiajmy o Nienawiści", która odbędzie się 22 lutego br. o 18:00.  Obecnie mamy w Polsce do czynienia z wymykającą się spod kontroli falą hejtu, a szczególnie islamofobii oraz ksenofobii. Uaktywniły się grupy, które w sposób jawny nawołują do agresji. Nie da się ukryć, że strach przed innością od dawna był obecny w społeczeństwie, a obecne masowe ruchy migracyjne tylko go spotęgowały. Bagatelizowanie spraw związanych z mową nienawiści, a także zamiatanie pod dywan problemów dotyczących relacji międzykulturowych, czy brak edukacji antydyskryminacyjnej to tylko kilka z przyczyn tego, co dzieje się teraz.
W konsekwencji prowadzenie debaty publicznej o uchodźcach zamiast na argumentach i faktach opiera się na przepychankach, awanturach i oskarżeniach. Zamiast rozmawiać, obrażamy się i znieważamy, budując trudne do przeskoczenia barykady. Działaczka ruchów sprzeciwiających się mowie nienawiści została w niewybredny sposób zaatakowana przez polityków i celebrytów, tylko dlatego, że nie godziła się na hejt. Ze względu na potok nienawistnych komentarzy, jedna z gazet zamknęła możliwość wypowiadania się pod artykułami, związanymi z tematem uchodźców.
 
I tu nasuwa się pytanie: Czy takie działanie jest uzasadnione? A może uderza w prawo do głoszenia własnej opinii? Gdzie kończy się wolność słowa, a zaczyna mowa nienawiści? Czy zaznaczenie granicy między nimi jest możliwe? Kto ma o tym decydować? I czy taki rodzaj prowadzenia publicznej dyskusji ma w ogóle sens?
Między innymi o tym chcemy dyskutować podczas konferencji.
 
 
Rozpoczniemy wykładem wprowadzającym na temat mowy nienawiści, który wygłosi profesor Katarzyna Kłosińska z Uniwersytetu Warszawskiego.
 
Później zapraszamy do wzięcia udziału w debacie, w której wystąpią:
- prof. Maciej Mrozowski – prawnik i medioznawca (Uniwerstytet Warszawski i SWPS)
- Draginja Nadaždin – dyrektorka Amnesty International Polska
- Adam Szostkiewicz – dziennikarz od 1999 roku związany z tygodnikiem “Polityka”
- Mohamed Adham Abd El Aal - przewodniczący gminy muzułmańskiej w Warszawie
- Joanna Grabarczyk – koordynatorka akcji Hejtstop.
 
Rozmowę poprowadzi redaktor Piotr Pacewicz, “Gazeta Wyborcza”.
 
Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną również trzy publikacje powstałe w ramach projektu HSA:
 
- "Mowa nienawiści w przestrzeni publicznej. Raport z badań prasy w 2014 roku"
-"Przeciwdziałanie mowie nienawiści. Podręcznik dla środowiska politycznego"
- "Jak pisać nie dyskryminując? Przewodnik dla środowiska dziennikarskiego".
 
Serdecznie zapraszamy!
 
Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu "Hate Speech Alert - przeciwko mowie nienawiści w przestrzeni publicznej" realizowanego przez Stowarzyszenie Interkulturalni PL i Fundację Dialog-Pheniben w programie "Obywatele dla Demokracji", wsółfinansowanym ze środków Funduszy EOG.
 
22.02.2016 r. godz: 18:00
Centrum Wielokulturowe w Warszawie 
ul. Jagiellońska 54