Aktualności

Historie wielokulturowej Warszawy na falach IMI Radia

W 2018 roku redakcja IMI Radia miała możliwość realizacji unikalnego projektu o różnorodności stolicy w jej historycznym aspekcie.

O IMI Radio
IMI Radio to jedyne w Polsce wielojęzyczne radio współtworzone przez mieszkających w Polsce migrantów. Radio prowadzone jest przez Fundację na rzecz Centrum Wielokulturowego w Warszawie oraz Fundację Inna Przestrzeń. Swoje autorskie audycje przez cały rok prowadziła 20-osobowa grupa  pracująca bądź studiująca w stolicy. Redakcję tworzyli obywatele takich krajów jak: Nigeria, Tunezja, Maroko, Kongo, Ukraina, Grecja, Indie, Pakistan, Tadżykistan, Uzbekistan, Indonezja, Meksyk, Brazylia i oczywiście Polski. Na antenie radia, można się dowiedzieć wiele m.in. o współczesnej klubowej muzyce afrykańskiej podczas audycji prowadzonej przez prawdziwą księżniczką z Nigerii. Obecnie audycję w 8 językach (Polski, Angielski, Rosyjski, Ukraiński, Hiszpański, Arabski, Tadżycki, Indonezyjski) prowadzą redaktorzy z 9 krajów.

IMI Radio prezentuje: Historie Wielokulturowej Warszawy
W 2018 roku redakcja IMI Radia i jego goście – autorzy felietonów o dawnej (XIX wiecznej), ale i całkiem bliskiej (XX-wiecznej) pięknej wielokulturowości Warszawy - mieli możliwość realizować projekt o różnorodności stolicy w jej historycznym aspekcie. Projekt był okazją do ścisłej współpracy mieszkańców stolicy: Polaków i migrantów. Pierwszy raz, wielojęzyczne radio stworzone przez migrantów zainteresowało się historią Warszawy pod względem jej tożsamości.

Felietony o pięciu postaciach historycznych i dwóch miejscach zostały nagrane w profesjonalnym studio jako nowele i opowiadania. Bohaterami cyklu byli: Wanda Gertz – adiunkt Józefa Piłsudskiego o niemieckich korzeniach; Dow Ber Meisels – krakowski rabin, który wybrał Warszawę, wspierający walkę o niepodległą Polskę, Władysław F. Jabłonowski – polski generał o afrykańskich korzeniach z czasów Napoleona; Ninel Kameraz-Kos – żydowska artystka i autorka oraz August Agbola O’Brown – afrykański uczestnik Powstania Warszawskiego.

Obok tych nowel nagrano także opowiadania o dwóch wielokulturowych miejscach stolicy: Jarmark Europa  na Stadionie X-lecia – jedno z pierwszych miejsc, gdzie raczkował kapitalizm z udziałem migrantów z całego świata w latach 90’ oraz „Osiedle Przyjaźń” na Jelonkach z drewnianymi akademikami, w których mieszkali zagraniczni studenci w ramach warszawskich uczelni.

Wszystkie materiały można znaleźć wśród podcastów na stronie www.IMIRadio.pl.

Projekt obejmował także część szkoleniowo-warsztatową dla redaktorów - Akademię Radiową. Poprawiliśmy także nasze zasoby materialne w postaci zakupu profesjonalnego dyktafonu oraz  mikrofonu do pracy reporterskiej.Od połowy listopada, słuchacze radia mogli, przez kolejne siedem tygodni, odkrywać różne oblicza wielokulturowej tożsamości Warszawy, podczas piątkowych emisji nowel i opowiadań.

Projekt współfinansowany przez Urząd m. st. Warszawy i realizowany był przez Fundację na rzecz Centrum Wielokulturowego w Warszawie.