Aktualności

Pokaz filmu 'Maska twardziela. Przemoc, media i kryzys męskości' (Tough Guise)

Zapraszamy na pokaz filmu 'Maska twardziela. Przemoc, media i kryzys męskości' (Tough Guise) (1999). Po projekcji filmu odbędzie się dyskusja prowadzona przez Rafała Lawendę, edukatora równościowego i antyprzemocowego.

Maska twardziela jest pierwszym filmem edukacyjnym skierowanym do uczniów/uczennic oraz studentów/studentek, mającym na celu systematyczna analizę związków między popkulturową symboliką, a pojęciem męskiej tożsamości w USA u progu XXI wieku. W tej nowatorskiej, wszechstronnej analizie Jackson Katz ukazuje, że powszechność przemocy w społeczeństwie amerykańskim, wliczając strzelaniny w szkołach w Littleton (stan Kolorado), Jonesboro (stan Arkansas) i wielu innych, należy postrzegać jako część trwającego kryzysu męskości.
Film jest bogato ilustrowany przykładami z kultury popularnej od programów typu talk show po imprezy sportowe, od Buntownika z wyboru po Chłopaków z sąsiedztwa, od muzyki country po hip-hop.
 
Reżyseria: Sut Jhally
Czas trwania: 82 minuty
Jezyk: angielski z polskimi napisami
 
Trailer: https://vimeo.com/ondemand/22678
 
Jackson Katz jest powszechnie znany dzięki nowatorskiej działalności edukacyjnej z zakresu zapobiegania przemocy ze względu na płeć skierowanej do chłopców i mężczyzn, zwłaszcza w środowiskach związanych ze sportem i wojskiem. Wykładał w setkach uczelni i szkół średnich, prowadził niezliczoną ilość kursów, seminariów i warsztatów w USA, Kanadzie i Japonii. Jest współzałożycielem programu „Mentorzy w zapobieganiu przemocy”, czołowej inicjatywy z zakresu przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć w szkołach. Jest dyrektorem pierwszego ogólnoświatowego programu ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz przemocy ze względu na płeć w Korpusie Piechoty Morskiej USA. Katz jest absolwent Harvardu i pierwszy mężczyzna ktory uzyskał specjalizację ze studiów kobiecych (women studies) na University of Massachusetts.
 
Strona internetowa: www.jacksonkatz.com
 
Wstęp wolny! 

5.12.2015 godz: 17:00 - 19:30 
Centrum Wielokulturowe w Warszawie
ul. Jagiellońska 54