Fundacja na rzecz Centrum Wielokulturowego w Warszawie została powołana w grudniu 2013 r. przez grono warszawskich organizacji skupiających migrantów oraz działających na ich rzecz.

Fundacja powstała m.in. aby zorganizować wspólne wysiłki różnorodnych organizacji pozarządowych na rzecz stworzenia w Warszawie Centrum Wielokulturowego i prowadziła Centrum w latach 2014-2017. Fundacja obrała sobie za cel wspieranie działań będących wyrazem wspólnych starań szerokiego grona organizacji i instytucji na rzecz pełnego i podmiotowego funkcjonowania cudzoziemców, migrantów, mniejszości etnicznych, narodowych i kulturowych w Warszawie. 
 
Rada Fundacji stanowi kontynuację działającej od 2009 roku nieformalnej koalicji organizacji pozarządowych podejmujących aktywne starania na rzecz utworzenia Centrum Wielokulturowego w Warszawie.
 
Do Rady Fundacji mogą przystąpić organizacje (fundacje, stowarzyszenia), grupy nieformalne a w uzasadnionych przypadkach także osoby fizyczne, których cele zbieżne są z celami Fundacji i posiadają doświadczenie oraz dorobek i doświadczenie związane z celem Fundacji.
 
W celu przystąpienia do Rady, organizacja powinna:
1. Zapoznać się z Statutem Fundacji [pobierz] oraz Regulaminem Rady [pobierz]
2. Zdobyć rekomendacje od dwóch obecnych członków/członkiń Rady (lista poniżej)
3. Wypełnić 'Deklarację o przystąpieniu do Rady Fundacji na rzecz Centrum Wielokulturowego w Warszawie' [pobierz] oraz wysłać do Przewodniczącego/Przewodniczącej Rady na adres:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
 
O przyjęciu do Rady decydują członkowie/członkinie Rady, zgodnie z Regulaminem Rada ma możliwość poprosić organizację wnioskującą o uzupełnienie brakujących informacji.
 
Obecnie w skład Rady wchodzą 
 1. Fundacja Adulis
 2. Fundacja Afryka Connect
 3. Fundacja Afryka Inaczej
 4. Fundacja Centrum Afro-Kultury Baobab
 5. Stowarzyszenie Wolnego Słowa
 6. Fundacja Inna Przestrzeń
 7. Fundacja Klamra
 8. Fundacja Kultury Świata
 9. Fundacja na rzecz zbliżania kultur Open Art
 10. Fundacja Nasz Wybór
 11. Fundacja Po-Nad-To
 12. Fundacja Świat na Wyciągnięcie Ręki
 13. Fundacja Ukraińskie Centrum Edukacji
 14. Fundacja Ukraińskie Centrum Informacyjne
 15. Jasmin - Stowarzyszenie Przyjaciół na rzecz Współpracy Międzykulturowej  
 16. Polskie Stowarzyszenie Carrom
 17. Stowarzyszenie Somalijskie w RP
Przewodniczący Rady: Dariusz Paczkowski
 
W skład Zarządu wchodzą:
Mamadou Diouf, Witek Hebanowski, Michalina Jarmuż
 
W skład Komisji Rewizyjnej wchodzą:
Oksana Denysyuk, Nataliya Kravets, Barbara Poniatowska

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.